Nie jedna z kobiet ma ten dylemat – ciążę lepiej prowadzić na NFZ czy może jednak prywatnie? Czy mogę w takim samym stopniu liczyć na lekarza, który przyjmuje na fundusz i tego, który ma własny gabinet? Jak będą wyglądały wizyty? Czy lekarz poświęci mi wystarczająco dużo czasu? Czy będzie pod telefonem? Co z porodem, czy będzie ze mną w trakcie porodu szpitalnego? I przede wszystkim – ile kosztuje ciąża prowadzona tylko prywatnie?

Za mną dwie ciąże – dwie prowadzone u tego samego lekarza, ale pierwsza na NFZ, druga w prywatnym gabinecie. Moja pierwsza i najważniejsza dla mnie kwestia: nie odczułam żadnej (!) różnicy w opiece i prowadzeniu obu ciąż – mój ginekolog był tak samo dyspozycyjny, służył informacją, był dostępny na telefon – nawet wczesnym rankiem i późnym wieczorem, pomocny i wspierający – zwłaszcza podczas moich obu porodów, choć jak wiadomo wcale nie musiało go tam być, bo porody naturalne przyjmuje położna.
To raczej dla mnie był komfort chodzenia na wizyty do prywatnego gabinetu, z łazienką, jednorazową spódniczką i uroczymi kapciuszkami, a o ten komfort w publicznej przychodni było raczej ciężko. Dodatkowo, sprzęt jakim dysponowała przychodnia nie pozwalał na wykonanie dokładnego USG, więc na te badania umawialiśmy się w szpitalu (a jak pisałam w moich porodowych wpisach, szpitali bardzo nie lubię). Prywatnie miałam możliwość korzystania z najlepszego sprzętu, bez zbędnych wycieczek i stresów.

Ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie w Kielcach?

Przez całą ciążę zbierałam wszystkie rachunki za badania krwi, moczu, wizyty, badania USG, KTG i za poród rodzinny(!).  W zestawieniu nie uwzględniłam kosztów leków które przyjmowałam podczas ciąży i suplementów witaminowych, których w tej ciąży nie miałam potrzeby łykać.  Dodatkowo, moja druga ciąża trwała 42 tygodnie. Według moich potrzeb i obliczeń, całkowity koszt ciąży wyniósł:

 • Koszt wizyt lekarskich: 14 x 100 zł = 1400 zł
 • Koszt badań:
  1. USG 4 x 100 zł = 400 zł
  2. USG piersi: 80 zł
  3. KTG: 8 x 20 zł = 160 zł
  4. Badania krwi: (TSH, Odczyn Wassermanna, HBS, HCV, Toksoplazmoza [IGG, IGM], Odczyn Coombsa, HIV, cytologia, AFP, glukoza, GBS, morfologie, badania moczu, grupa krwi, hemoglobina glikowana) = 590 zł
 • Poród rodzinny: 123 zł (szpital na ul.Prostej)

SUMA: 2753 zł

Moje doświadczenia wskazują, że nie trzeba prowadzić ciąży prywatnie, by być traktowaną z należytym szacunkiem i z poszanowaniem swoich praw. Zdecydowałam się na prywatną opiekę ze względu na lekarza, którego darzę zaufaniem, a który nie przyjmuje już w publicznej przychodni. Zdecydowanie, gdybym miała wybrać lekarza do prowadzenia kolejnej ciąży, postawiłabym na tego samego. Koszt ciąży, choć finalnie razi moje oczy, rozkłada się na czterdzieści dwa tygodnie ciąży, tygodniowo to trochę ponad 65 zł. Wiadomo, nie rozkłada się to równomiernie – na początku ciąży szarpnęły mnie badania, pod koniec dojazdy, co chwilę KTG i częstsze wizyty też dawały po kieszeni. Jestem jednak zdania, że zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, szacunek do mojego zdania, moich praw i decyzji, są warte tej ceny. Znam wiele historii kobiet, które nie trafiły na dobrego, godnego zaufania ginekologa, niezależnie czy przyjmował na NFZ czy prowadził prywatną praktykę lekarską. Dlatego uczepiłam się mocno tego lekarza, co do którego kompetencji, empatii i dyspozycyjności nie mam zastrzeżeń – szczególnie w przypadku nie do końca fizjologicznego przebiegu ciąży.

 

Karmicielka
Mam na imię Weronika, kreatywna mama. Jestem tu jako wyrozumiała kobieta karmiąca, przyjaciółka w laktacji i dobra dusza podczas porodowych zmagań. Cieszę się, że i Ty tutaj jesteś. Rozgość się i zostań ze mną na dłużej.
http://www.karmicielka.pl

Podobne posty