Promotor Karmienia Piersią, kurs, dyplom, promowanie laktacji. Na stronie Centrum Nauki o Laktacji teoretyczne kompetencje PKP polegają na:

  • przekazaniu matce zasad postępowania w laktacji, które sprzyjają karmieniu piersią,
  • znajomości fizjologii podstawowych procesów towarzyszących laktacji,
  • wskazaniu matce symptomów najczęściej występujących problemów laktacyjnych,
  • przekazaniu matce w jakiej sytuacji i w jakim czasie konieczna jest pomoc specjalisty w dziedzinie laktacji i gdzie może ją uzyskać,
  • umiejętności właściwego zareagowania, gdy sytuacja matki lub dziecka wymaga interwencji medycznej,
  • udzieleniu matce informacji w jaki sposób utrzymać laktację wtedy kiedy karmienie bezpośrednio z piersi jest niemożliwe,
  • przekazać zasady bezpiecznego przechowywania i transportu uzyskanego pokarmu w zależności od sytuacji.

http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=40

Jak to wygląda w praktyce…?
W chwili obecnej moja praca jako PKP i douli sprowadza się głównie do działania online. Co dzień dostaję od mam będących jeszcze w ciąży, bądź już z maluszkiem u boku, kilka wiadomości (zdarza się, że czasem piszą też tatusiowie 😉 Co dzień na facebookowych grupach, w których zdarza mi się udzielać, proszę by nie powielać mitów, udzielam informacji, prostuję błędne przekonania, linkuję artykuły, odsyłam do autorytetów w zakresie laktacji. Staram się szerzyć wiedzę, choć nikogo nie przymuszam do poszerzania swoich horyzontów, ale daję furtkę.
Moja działalność promująca karmienie piersią jest dla mnie często dość męcząca. Nie tylko dlatego, że opiera się głównie na pracy przed laptopem. Dlaczego jeszcze…? Nie raz, nie dwa, „dostaje mi się” chociażby za wspieranie mam, które z jakiś powodów musiały szybko przestać karmić piersią. Samo mówienie pozytywnie o laktacji często jest odbierane jako atak na mamy, które piersią nigdy nie karmiły. Jako „terroryzm laktacyjny”. A nie o to w tym wszystkim chodzi. Nie jest moim zadaniem ocenianie wyborów, krytykowanie czyjegoś zachowania. Chcę wspierać mamy w często trudnych początkach karmienia piersią, w przygotowaniu do laktacji, w problemach zarówno ze strony mamy jak i maluszka. Ale do którego momentu mogę pomóc…?

Niedawno złapałam jakieś wypalenie laktacyjne. Moja skończona droga mleczna, odgórne ograniczenie kompetencji PKP, brak realnego kontaktu z mamami, ciągła pomoc online… I wiecie co jedynie mogłam zrobić? Zazwyczaj moja pomoc kończy się na znalezieniu namiaru na najbliższego doradcę laktacyjnego. Sama, jeszcze przez internet, nie mogę zrobić NIC. Przynajmniej tak mi się wydawało. Bardzo mnie to przybiło, ta bezradność, bezsens. Pisanie wciąż tych samych rzeczy, jakby jednego schematu dla każdej mamy. Było tak do czasu, kiedy uświadomiłam sobie od czego jestem, do czego mogę wykorzystać choć taką moją zdalną pomoc…

Wiele mam nie zdaje sobie sprawy o kimś takim jak doradca laktacyjny, nie znają takich miejsc jak poradnie laktacyjne. Kobiety nie wiedzą gdzie i jak szukać realnej pomocy, często poszukując odpowiedzi na swoje laktacyjne problemy na forach internetowych. I kiedy trafiają już do mnie, kiedy nawet nie mogę im pomóc, bo nie leży to w moich kompetencjach, to MOGĘ odesłać ich do specjalisty, konkretnego lekarza czy doradcy. Mogę pomóc znaleźć kontakt, podesłać literaturę, mogę sama tworzyć rzetelne, poparte nauką, wpisy na blogu. To co wydawało się być bezsensowne okazuje się być najlepszą pomocą dla tych mam, rodziców. Znów urosły mi skrzydła, bo wiem, że to co robię, jest dla wielu rodziców wsparciem, pomostem pomiędzy problemem, a realną pomocą wykwalifikowanej pomocy medycznej.

Głęboko wierzę w to co robię, w sens moich działań, mimo że czasem razi to kogoś w oczy. Zalewają nas reklamy sztucznych mieszanek, dlaczego my, promotorki KP, miałybyśmy nie zalewać internetu pięknymi kadrami z mamami karmiącymi? Dlaczego nie poszerzać wiedzy o naturalnym dobrodziejstwu, jakim bez wątpienia jest mleko mamy? Czy kogoś to obraża? Każda z mam ma prawo do wyboru sposobu karmienia. Dlaczego ma tego nie robić w pełni świadomie?

Moje laktacyjne plany na ten i przyszły rok, to przede wszystkim wykarmienie swojego kolejnego dziecka 🙂 następnie przymierzamy się razem ze znajomymi położnymi, do utworzenia laktacyjnej grupy wsparcia dla rodziców. Chciałabym też przyczynić się do organizacji warsztatów laktacyjnych dla kobiet w ciąży, gdzie będziemy omawiać korzyści wynikające z karmienia piersią, możliwe problemy podczas laktacji, zakres i punkty laktacyjnej pomocy.
Na tę chwilę jestem do dyspozycji rodziców tutaj i na facebookowej Karmicielce. Trzymajcie mocno kciuki za spełnienie tych wspaniałych planów 🙂

Udanej i szczęśliwej drogi mlecznej dla was wszystkich! 🙂

Karmicielka
Mam na imię Weronika, kreatywna mama. Jestem tu jako wyrozumiała kobieta karmiąca, przyjaciółka w laktacji i dobra dusza podczas porodowych zmagań. Cieszę się, że i Ty tutaj jesteś. Rozgość się i zostań ze mną na dłużej.
http://www.karmicielka.pl

Podobne posty