Dziecko, w momencie w którym przychodzi na świat, ma więcej umiejętności niż nam się wydaje. Rodzi się w wieloma wrodzonymi odruchami, ze swoim naturalnym wyposażeniem. Przede wszystkim rodzi się gotowe do karmienia piersią. Czy można stwierdzić, że karmienie piersią jest wrodzone? I co tak naprawdę potrafi noworodek?

Ostatni skurcz, parcie, rodzi się główka, barki. Wreszcie dziecko bezpiecznie ląduje na brzuchu mamy. Bierze pierwszy oddech, czuje matczyny zapach, słyszy bicie jej serca. Powoli uspokaja się, wciąż odnajdując się w nowym świecie. Poznając inne dźwięki, zapachy, ostre światło. Jest przy mamie, jego bezpieczeństwu nic nie zagraża. Wtedy uruchamiają się dwa najmocniej rozwinięte odruchy – szukania i ssania. Noworodek porusza się, odpychając się maleńkimi nóżkami od brzucha mamy. Dąży do konkretnego celu. Powoli ale cierpliwie i skrupulatnie realizuje wrodzony i zakodowany plan. Przemieszcza się w kierunku piersi. Pokonuje trudności, mobilizuje cały swój organizm do osiągnięcia celu.

To instynkt, w który wyposażone są wszystkie ssaki. Dziecko rodzi się z odruchami pozwalającymi na znalezienie i przyssanie się do piersi matki. To w naturze warunkuje przetrwanie.  Matka Natura przystosowała nas do odnalezienia i chwycenia sutka, by zdobyć pożywienie, mimo pozornie ograniczonych zdolności poruszania się i wykorzystywania innych zmysłów.

Odruchy wrodzone odgrywają istotną rolę w karmieniu piersią. Dr Suzanne Colson odkryła, że dzieci wyposażone są w dwadzieścia pierwotnych odruchów noworodkowych, gdzie wszystkie z nich w znaczny sposób pomagają dziecku w karmieniu piersią.

JAK DZIECKO ODNAJDUJE PIERŚ?

 • noworodek położony na brzuchu matki, odpycha się nóżkami, by przemieścić się w kierunku piersi. Kluczową rolę odgrywa tu odruch kroczenia.
 • zdrowy noworodek od pierwszych chwil swojego życia rozpoznaje zapach i głos matki, nawiązuje kontakt wzrokowy i odwraca główkę za głosem matki. Co więcej, potrafi, wśród kilku głosów słyszanych jednocześnie, zlokalizować i odnaleźć głos mamy, co sygnalizuje odwróceniem główki w jej kierunku.
 • dziecko znajduje pierś za pomocą węchu.
 • noworodek wykorzystując zmysł dotyku, upewnia się, że zbliża się do źródła pożywienia, co dodaje mu otuchy w nieprzerwanym dążeniu do piersi.
 • odruch szukania – gdy coś dotyka policzka dziecka, odwraca ono główkę w kierunku bodźca, otwiera buźkę i opuszcza język. Sygnalizuje nam tym samym przygotowanie do karmienia.
 • działając zgodnie z grawitacją, uchwycenie i ssanie piersi jest bardziej efektowne – łatwiej dziecku ssać pierś, gdy leży na brzuchu mamy, niż gdy jest trzymane przez matkę np w pozycji klasycznej.

Zdrowe noworodki są naturalnie wyposażone w odruchy pozwalające na samodzielne odnajdywanie i przystawianie się do piersi. Jednak z wrodzonymi odruchami jest tak, że łatwo jest je zakłócić. Dlatego tak ważny jest pierwszy kontakt matki z dzieckiem „skóra do skóry”. Nieprzerwany, dwugodzinny rytuał, pozwalający na naturalne uruchomienie wszystkich odruchów. To moment pierwszego spotkania, poznania i zaspokajania pierwotnych potrzeb.

Karmicielka
Mam na imię Weronika, kreatywna mama. Jestem tu jako wyrozumiała kobieta karmiąca, przyjaciółka w laktacji i dobra dusza podczas porodowych zmagań. Cieszę się, że i Ty tutaj jesteś. Rozgość się i zostań ze mną na dłużej.
http://www.karmicielka.pl

Podobne posty

 • To normalne, że mam mokre oczy po obejrzeniu filmiku? Od razu przypomniał mi się mój stworek i pierwsze karmienie – cudowne uczucie <3

  • Pierwszy raz widziałam ten filmik na kursie promotora KP – wzruszyłam się wtedy równie mocno jak Ty 🙂 I ile razy to oglądam, tyle razy mnie to rozczula… Maluszki są wspaniałe! 🙂

 • Renia

  Nie potrafiłam wytrwać w karmieniu piersią. Maluszek ciągle domagał się piersi, co godzinę w ciągu dnia i co 2 godziny w nocy. Na głowie miałam jeszcze dwójkę dzieci, które też miały swoje potrzeby. Zdecydowałam sięgnąć po mm w połączeniu z piersią. Takie rozwiązanie było dla mnie najkorzystniejsze i mam nadzieję że również dla dziecka. Zgodnie z zaleceniem pediatry do mleka modyfikowanego raz dziennie dodawałam probiotyk ffbaby dla lepszego rozwoju brzuszka.