Dziecko podczas choroby potrzebuje naszej troski i bliskości jeszcze bardziej niż gdy jest zdrowe. Często jest marudne, ciężko zaspokoić jego pragnienia, których samo nie jest pewne. Nie wie czego chce, a zazwyczaj nie chce niczego. Gdy gardełko boli, gorączka dokucza a nosek jest zapchany, pierś może przynieść ukojenie. Chore dziecko zazwyczaj rezygnuje ze stałych posiłków, by zaspokoić swoje potrzeby mlekiem mamy. Zmienia się też częstotliwość i długość karmień – maluch będzie domagał się częściej piersi, a samo ssanie będzie przypominało raczej przepitkę, niż długie jedzenie.

Mleko mamy, można rzec, dostosowuje się do aktualnej sytuacji bakteryjnej. Piersi wytwarzają mleko bogate w przeciwciała pomagające zwalczać dziecku wirusy. Jednak nie chroni przed wszystkimi infekcjami.

KATAR
Popularnie mawia się, że katar to nie choroba. Ale żadna matka się z tym nie zgodzi, bo nic tak nie umęczy i dziecka i rodziców jak zapchany maleńki nosek. Popularne jest, zakrapianie zakatarzonego noska naturalnym, matczynym mlekiem. I znalazło by się jeszcze kilka dobrych naturalnych sposobów, ale… Jak karmić piersią, gdy uniemożliwia to zatkany nos?

Absolutnie nie należy odstawiać czy ograniczać dziecku piersi. Wręcz przeciwnie, należy często proponować pierś, robić przerwy podczas karmienia na odpoczynek. Pamiętajmy, że z zatkanym noskiem bardzo ciężko dziecku złapać oddech w czasie ssania. By pomóc maluszkowi w efektywnym ssaniu piersi należy ułożyć go w odpowiedniej pozycji – trudniej będzie mu oddychać w pozycji leżącej, niż np w pozycji naturalnej, czy pionowej.
Jeśli dziecku picie mleka z piersi przychodzi z trudem, można podawać odciągnięty pokarm łyżeczką. Jednak nie należy ograniczać dziecku bliskości i kontaktu poprzez przytulenie do piersi.

GORĄCZKA
W czasie wysokiej temperatury dziecko poprzez rozgrzane ciało traci dużo wody. Częste podawanie piersi nie tylko utrzyma odpowiednią ilość płynów w organizmie dziecka, ale również zapobiegnie odwodnieniu. Mleko mamy jest bogate w wodę, zwłaszcza przy zwiększonej częstotliwości karmień.
Dziecko lepiej zaśnie przy piersi w matczynych objęciach, a kontakt skóra do skóry może spowodować spadek gorączki. Z pewnością bliskość matczynej piersi doda mu otuchy i przyniesie ulgę w cierpieniu.

ZAPALENIE GARDŁA
Często przy tego typu infekcji dziecko nie chce przyjmować żadnych innych płynów i pokarmów poza mlekiem z piersi. Przełykanie jakichkolwiek stałych pokarmów podrażnia gardło wywołując ból. Zapaleniu gardła mogą również towarzyszyć wymioty. Dlatego ważne jest, by jak najczęściej podawać dziecku pierś. Mleko nie tylko nakarmi i napoi malucha, ale dostarczy mu również niezbędne przeciwciała do walki z drobnoustrojami.

WYMIOTY I BIEGUNKA
Jeśli się utrzymują trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Maluch podczas wymiotów czy biegunki traci bardzo dużą ilość płynów, a tym samym szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku, gdy nie jest konieczne nawadnianie dziecka dożylnie, powinno się podawać często pierś, która być może będzie jedynym tolerowanym pokarmem.

Reasumując, podając pierś choremu dziecku nie tylko go nawadniamy i chronimy przed utratą płynów, ale również wzmacniamy jego odporność na wirusy i choroby krążące w powietrzu. Bliskość mamy będzie dla malucha zbawienna, pozwoli na wyciszenie, przyniesie ulgę w boleściach. Mleko mamy jest dobre na wszystko! 🙂

Karmicielka
Mam na imię Weronika, kreatywna mama. Jestem tu jako wyrozumiała kobieta karmiąca, przyjaciółka w laktacji i dobra dusza podczas porodowych zmagań. Cieszę się, że i Ty tutaj jesteś. Rozgość się i zostań ze mną na dłużej.
http://www.karmicielka.pl

Podobne posty

  • Jestem w 7 miesiącu ciąży i bardzo chcę karmić piersią – mam nadzieję, że uda mi się. 🙂

  • Iwona

    Część, niedawno trafiłam na Twojego bloga. Jestem zachwycona, świetnie się czyta, fajne tematy. Sama jestem mama od 4 miesięcy, karmię piersia, tez studiowalam w kielcach. Będę tu czas to zagladac. Pozdrawiam. Iwona

    • Bardzo mi miło! 🙂 Zapraszam jak najczęściej 🙂